Cyklistika

Kontaktní osoba: Jana Plšková, ředitelka sportu
E-mail: jankaplskova@seznam.cz
Telefon: 605 944 988
Informace Novinky ředitele sportu Fotogalerie Aktuality Kluby sportu

Informace

Cyklistika se začlenila do ČHSO v roce 1994 (ředitelem sportu byl Pavel Svoboda). Soutěže probíhaly od počátku ale pouze na Českých letních hrách. Od roku 1997 do roku 2010 byl ředitelem Mgr. Bc. Miroslav Sadil, kdy cyklistika přišla více do povědomí jednotlivých klubů a cyklistické soutěže byly pořádány na úrovni národních turnajů. Nejdříve byla zařazena do soutěže v triatlonu a pak samostatně. Cyklisté jsou od roku 2.000 nominováni na mezinárodní soutěže včetně evropských a světových her. Významným mezníkem byla Celostátní soutěž v roce 1999 ve Šternberku, se startem 120 cyklistů současně se školením 30 nových trenérů. V klubech probíhaly pravidelné tréninky také  v rámci táborových projektů se Sdružením pro mentálně postižené a kluby SO.

Soutěží se podle mezinárodních pravidel cyklistické federace s povolenými úpravami Speciální olympiády. Z bezpečnostních důvodů soutěžící nesmí používat při závodu speciální “časovkářská řídítka,  tzv.kozy” a musejí mít povinně cyklistickou helmu.

Cyklistické soutěže jsou přizpůsobené délkou tratí, kdy se závodí na vzdálenostech  500 m, 1 km, 3 km, 5 km a 20 km. Na národních hrách se vypisují disciplíny pro kategorie muži i ženy:  500m Time Trial  – CY5CTT,  1km Time Trial   – CY1KTT, 5km Time Trial   – CY5KTT. Soutěžit je možné i na tříkolkách, které byly v minulosti velmi v oblibě. V roce 2015 je v ČHSO registrováno 54 klubů a cyklistika patří ke stabilním sportům.

Ředitelkou cyklistiky je Jana Plšková.